• paracliswide

Programul liturgic la sărbătoarea Botezul Domnului – Boboteaza 2019

Vă așteptăm duminică, 6 ianuarie 2019, la Biserica „Sf. Ioan Botezătorul” din Bucecea, pentru a ne ruga împreună la sărbatoarea Botezul Domnului după următorul program liturgic:

07:00-09:00 – UTRENIE

09:00-11:30 – SFÂNTA LITURGHIE

11:30-12:30 – SFINȚIREA CEA MARE A APEI

 

Ev. Matei 3, 13-17

„În vremea aceea a venit Iisus din Galileea la Iordan, către Ioan, ca să fie botezat de el. Ioan însă Îl oprea, zicând: Eu am trebuiță să fiu botezat de Tine, şi Tu vii la mine? Şi răspunzând, Iisus a zis către el: Lasă acum, că aşa se cuvine nouă să împlinim toată dreptatea. Atunci L-a lăsat. Iar după ce S-a botezat Iisus, în clipa când ieşea din apă, îndată cerurile s-au deschis şi Ioan a văzut Duhul lui Dumnezeu pogorându-Se ca un porumbel şi venind peste El. Şi iată, un glas din ceruri care a zis: Acesta este Fiul Meu cel iubit întru Care am binevoit.”

Comments are closed.

  • Facebook