Enoriașii buceceni au rostit rugăciuni pentru ploaie

Rugaciuni pentru ploaie Bucecea (5)

Enoriașii din parohiile „Sfântul Ioan Botezătorul” și „Sfântul Nicolae” din Bucecea au participat miercuri, 3 iunie 2015, la Taina Sfântului Maslu, unde, au înălțat rugăciuni pentru a cere de la Dumnezeu îndurare şi să reverse mila Sa peste pământul însetat de apă.

Înainte de slujba propriu-zisă, credincioșii, alături de pr. Cojocariu Vasile, pr. Precob Marian, pr. Cojocariu Ioan și pr. Ailenei Cătălin au organizat o procesiune cu icoanele din biserică. De-a lungul procesiunii s-au rostit rugăciuni și cântări religioase.

Taina Sfântului Maslu a avut loc în curtea Stației de tratare a apei din Bucecea, unde preoții prezenți și credincioșii au cerut ca Dumnezeu să poruncească norilor să trimită ploaie peste faţa pământului.

sursa: www.bucecea.ro

Comments are closed.